W tym niezwykle innym niż do tej pory roku musieliśmy zmienić tory naszego myślenia i postrzegania rzeczywistości. Ograniczenia jakie dotknęły nas w związku z epidemią wymusiły wirtualne kontakty i zmobilizowały nas do jeszcze większego wysiłku. Na początku kwietnia z wielkim bólem odwołaliśmy organizację plenerów w Mielnie i w Polańczyku. Było nam niezwykle smutno, że tym razem nie będziemy mogli się spotkać w realu w naszych ukochanych miejscach. Aby nie tracić kontaktu z Naszą Tak-Artową Rodziną postanowiliśmy zrealizować dwa plenery wirtualne przy wykorzystaniu nowoczesnych komunikatorów. Plenery wirtualne zorganizowaliśmy – Mielno w dniach od 26 kwietnia do 6 maja pt.”Może…Morze?” oraz – Polańczyk w dniach od 6 do 16 czerwca 2020 roku pt.”Wiosna w Bieszczadach”. W każdym z tych działań wzięło udział po 30 twórców i sympatyków naszego stowarzyszenia, a ilość powstałych prac znacznie przekroczyła setkę, co dowodzi tego, że takie działania były nam bardzo potrzebne.

Platformą wykorzystaną do utrzymywania bieżących kontaktów z uczestnikami były grupy plenerowe utworzone przez komisarza pleneru i administratora w aplikacji Messenger. Ciekawym doświadczeniem były zrealizowane podczas trwania plenerów dwa autorskie projekty malarskie pt. ”Akwarium” w Mielnie i pt. ”Bieszczadzkie opowieści – Pomiędzy Piekłem a Niebem” w Polańczyku, polegające na wspólnym tworzeniu obrazów według przygotowanych motywów oraz łączących sąsiadujące obrazy elementów wspólnych. W pierwszym projekcie wzięło udział 7, a w drugim 8 twórców. Efektem wspólnego malowania są dwie panoramy, z których pierwsza ma łączny wymiar 50 x 230 cm, a druga 50 x 480 cm (!).

Projekt pt.”Akwarium”

Oprócz wspomnianych dwóch plenerów wirtualnych, przy zachowaniu dostępnych środków ostrożności, udało nam się zrealizować wymarzony plener w realu tj.VIII Międzynarodowy plener plastyczny pt.„Może…Morze?”, nad którym Honorowy Patronat po raz czwarty z rzędu objęła Pani Olga Roszak-Pezała – Burmistrz Mielna.. Dominowali malarze, ale mieliśmy także troje fotografów i jedną rzeźbiarkę. Z uwagi na panującą epidemię w ramach programu pleneru zorganizowano warsztaty twórcze z techniki malowania na porcelanie, które w przeciągu trzech kolejnych dni w kilkuosobowych grupach przeprowadziła nasza koleżanka Danuta Rasińska z Wołomina. Każdy uczestnik warsztatów na pamiątkę otrzymał własnoręcznie pomalowany kubek. Powstały piękne mini dzieła sztuki. Podczas pleneru nie brakowało czasu na spacery i odpoczynek, bo przez cały pobyt towarzyszyła artystom przepiękna letnia słoneczna aura. Była wycieczka piesza, spotkania na plaży, a także uroczysta kolacja z atrakcjami.

To wszystko miało wpływ na imponujący dorobek poplenerowy w postaci kilkudziesięciu różnorodnych prac w technikach: oleju i akrylu na płótnie, malowanej porcelany, akwareli, tuszu lawowanego, pirografii, fotografii i rzeźby w kamieniu oraz technik mieszanych. W tym wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym wzięło udział 34 twórców z kraju, w tym trzy artystki z Niemiec. Warto podkreślić, że łącznie w trzech plenerach zorganizowanych przez Silesia Tak Art w 2020 roku wzięło udział ponad 90 twórców, którzy stworzyli ponad 150 prac. Dorobek twórczy opisanych trzech plenerów można obejrzeć w całości na naszej stronie internetowej www.tak-art.pl w zakładce „GALERIA”, do której odwiedzenia serdecznie Państwa zapraszamy.