Silesia TAK ART

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Silesia TAK ART

101 wystawa zbiorowa silesia tak art, druga na terenie gminy goleniów

Szanowni Państwo!

Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, że wczoraj dzięki inicjatywie naszej stowarzyszeniowej koleżanki Janiny Szalimow z Pucic w Filii w Kliniskach Wielkich Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Goleniowie, została zorganizowana wystawa plastyczna twórców i sympatyków Stowarzyszenia Silesia Tak Art,na której zaprezentowano blisko 60 prac, z których większość stanowiły obrazy.

Wystawę odwiedziła Pani Anita Jurewicz Zastępca Burmistrza Gminy Goleniów Goleniowa oraz licznie przybyli goście z pobliskich miejscowości oraz z miasta Goleniowa. W wernisażu uczestniczyły także członkinie stowarzyszenia Silesia Tak Art w osobach kol.Janina Szalimow – opiekun wystawy,kol.Maria Celm, kol.Barbara Zatorska,kol.Maria Teresa Białek oraz kol.Anna Magulska, także nasi sympatycy kol.Jerzy Białek i kol.Janusz Zatorski.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Oprowadzenie po wystawie oraz informację o naszym stowarzyszeniu zaprezentowała koleżanka Janina Szalimow, która dokonała także prezentacji wszystkich twórców, w tym tych sportretowanych przez naszą koleżankę Danutę Rasińską z Wołomina.

Nie zabrakło także naszego stowarzyszeniowego znaczka, który został pięknie odwzorowany na płótnie i wystawiony z pracami w przestrzeni biblioteki. Znaczek także miały przypięty w widocznych miejscach wszystkie nasze koleżanki, które przybyły na tą piękną wystawę.

Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny na terenie gościnnej Ziemi Goleniowskiej nasze prace zostały pokazane tak licznemu gronu miłośników malarstwa.

Dziękujemy naszej koleżance za pomysł i realizację tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego, które wzbogaciło działalność Stowarzyszenia Silesia Tak Art o kolejną wystawę zbiorową. Warto podkreślić, że była to 101 wystawa zbiorowa naszych prac w dziesięcioleciu naszej działalności.

FINISAŻ WYSTAWY PT.”ŁĄCZY NAS PASJA” W DOMU KULTURY SOKOLNIA W IMIELINIE 19.11.2023 R.

W niedzielę 19 listopada 2023 roku o godzinie 16.00 w Domu Kultury Sokolnia w Imielinie miał miejsce finisaż wystawy zbiorowej pt.”Łączy nas pasja″, która podsumowała 10.lecie działalności Stowarzyszenia Silesia Tak ART. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu twórców i sympatyków Silesia Tak Art, Zarząd Stowarzyszenia, kilkoro gości oraz Pani Jadwiga Mikunda Dyrektor Domu Kultury i organizatorka oraz kurator wystawy Pani Iwona Simka-Surma. Finsaż został uroczyście otwarty przez Panią Jadwigę Mikundę, która poinformowała zebranych, że jest pod wielkim wrażeniem działań naszej organizacji, jak i samych prac, które zdobią przestrzeń SOKOLNI. Pogratulowała wszystkim twórcom pięknych prac oraz podkreśliła imponujący dorobek naszego stowarzyszenia. Następnie Pani Iwona Simka-Surma zaprezentowała zwięźle historię działalności Silesia Tak Art, cyt.”Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 2013 roku przez twórców, artystów oraz animatorów kultury z potrzeby wspólnego tworzenia, oraz przebywania w przyjaznym twórczym środowisku. W tym okresie Zarząd Stowarzyszenia zorganizował 25 plenerów plastycznych, w tym 13 o charakterze międzynarodowym, blisko 100 wystaw zbiorowych prac twórców i sympatyków Silesia Tak Art na terenie całego kraju.

Na wystawie zostało zaprezentowanych 50 prac, których autorami jest 45 twórców i sympatyków Silesia Tak Art.

Tematyka prac jest różnorodna, choć przeważają pejzaże, a obrazy odzwierciedlają miejsca w których nasze stowarzyszenie organizowało plenery w latach 2013 – 2023. Większość obrazów wykonana jest w technikach olejnych oraz akrylowych na płótnie.”

Następnie artyści, których prace znalazły się na tej wystawie otrzymali z rąk Pani Dyrektor CK SOKOLNIA gratulacje oraz piękne białe róże. Na zakończenie zabrała głos Małgorzata Szala – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art, która podziękowała za profesjonalne przygotowanie wystawy oraz finisażu, a także materiałów promujących to wydarzenie. Szczególne podziękowania skierowała do Pana Grzegorza Komandery, który opracował projekt plakatu oraz folder.

Po części oficjalnej wszyscy obejrzeli wystawę, a następnie zasiedli w sali bankietowej, gdzie czekał poczęstunek. Była to miła okazja do kolejnej integracji w gronie artystów związanych ściśle z naszym stowarzyszeniem, a także okazja do planowania kolejnych przedsięwzięć na terenie Imielina oraz kraju.

W finisażu wzięli udział artyści w osobach: Małgorzata Szala – Tychy, Barbara Zientara-Chmiel – Imielin, Arkadiusz Konaszewski – Częstochowa, Danuta Zelechowska – Wodzisław Śląski, Grazyna Mitoraj – Mikołów, Stefania Paduch – Tychy, Grażyna Waryszak – Gliwice, Mirosława Zientara – Tychy, Leokadia Chłapek – Wodzisław Śląski oraz Krzysztof Szala – Tychy.

Wykaz wszystkich artystów biorących udział w wystawie dostępny w materiale fotograficznym (zdjęcie grupowe z folderu wystawy).

Dziękujemy za miłe artystyczne spotkanie tym którzy znaleźli czas, aby spotkać się z nami w SOKOLNI. Zarząd Stowarzyszenia Silesia Tak Art oraz twórcy i sympatycy. Zdjęcia dzięki uprzejmości DK Sokolnia, a także kol.A.U.Konaszewskim oraz K.Szali.

pamiętamy !!!

Wszystkich Świętych 2023 – Pamiętamy !!!

W chwili, gdy zbliża się Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny nadchodzi czas refleksji i rozważań nad życiem i przemijaniem. Wspominamy naszych kolegów „po pędzlu”, których spotkaliśmy na Artystycznym Szlaku, a którzy w ostatnich latach i także w ubiegłym roku nagle odeszli…Jeszcze nie tak dawno mieliśmy okazję cieszyć się ich towarzystwem na plenerach plastycznych i innych wydarzeniach kulturalnych. Podziwialiśmy ich różne talenty artystyczne, a także czerpaliśmy z ich wiedzy i warsztatu.

Pamiętamy o Was !!! :

kol. Stanisław Kasprzyk z Krakowa,

kol. Janusz Rapkiewicz z Kwasowa, kol. Adam Mendala z Gniezna,

kol. Andrzej Bąk ze Szczecina,

kol. Jan Żakowski ze Szczecina, kol. Ryszard Sak ze Szczecina,

kol. Ryszard Maresz z Orzesza

i kol. Zbigniew Gałęcki z Torunia.

Dziękujemy za to, że spotkaliśmy ich na Naszej Drodze !!!

koleżanki i koledzy oraz sympatycy Stowarzyszenia Silesia Tak Art.

Zapalmy dla Nich świeczkę.

ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ JUBILEUSZOWĄ SILESIA TAK ART DO DOMU KULTURY SOKOLNIA W IMIELINIE

W tym roku obchodzimy Jubileusz 10. Lecia powstania Stowarzyszenia Silesia Tak Art. Z tej okazji organizujemy wiele przedsięwzięć, które podsumowują dekadę naszej działalności w obszarze działań kulturalnych na terenie Górnego Śląska i kraju. Kończącą rok jubileuszowy jest zbiorowa wystawa prac twórców i sympatyków Stowarzyszenia Silesia Tak Art, która odbędzie się w galerii Domu Kultury SOKOLNIA w Imielinie .

Tytuł wystawy „Łączy nas pasja” zawiera w sobie sens jak i ideę istnienia naszej organizacji. Wybraliśmy dla Państwa prace artystów stworzone podczas plenerów plastycznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie Silesia Tak Art w postaci obrazów, grafik, linorytów i drzeworytów oraz fotografii. Na wystawie zostanie zaprezentowany każdy twórca będący członkiem stowarzyszenia oraz wybrani sympatycy. Łącznie w galerii znajdzie się blisko 50 prac stworzonych przez 45 artystów . Tematyka dzieł jest różnorodna, ponieważ powstawały w różnych miejscach i czasie.

Warto podkreślić, że kuratorem tej wyjątkowej wystawy jest Pani Iwona Simka-Surma – plastyk i instruktor Domu Kultury SOKOLNIA w Imielinie. Wystawa rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek tj.23 października i potrwa do 20 listopada 2023 roku.

Uroczysty finisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 19 listopada 2023 roku o godzinie 16.00. W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art oraz wszystkich twórców i sympatyków biorących udział w wystawie zapraszamy serdecznie Państwa do Galerii Domu Kultury SOKOLNIA w Imielinie ul.Imielińska 29.

Wstęp wolny 🙂

Grupa północ w akcji, czyli wystawa w galerii na strychu

Szanowni Państwo ! Dziś miało miejsce otwarcie wystawy zbiorowej członków i sympatyków Stowarzyszenia Silesia TAK ART w GALERII NA STRYCHU. Wystawie towarzyszyła oprawa muzyczna. W trakcie wydarzenia oficjalnie powitała nas Izabela Dryjańska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Obecni członkowie Stowarzyszenia opowiedzieli historię jego powstania. W miłej atmosferze rozmawialiśmy o naszych działaniach m.in. o akcjach charytatywnych, plenerach, wystawach.
Nasze stowarzyszenie podczas wystawy reprezentowali członkowie Silesia TAK ART z GRUPY PÓŁNOC, tj. kol. Aneta Goluda z Grzepnicy oraz koleżanki ze Szczecina tj. kol.Maria Celm, kol.Anna Magulska, kol.Bożena Kasprzak oraz kol. Barbara Zatorska z mężem Januszem.
W galerii można było zobaczyć 56 prac członków i sympatyków Stowarzyszenia Silesia Tak Art w składzie: Marian Ozdowski – Kalisz, Krzysztof Szala – Tychy, Ryszard Pozdrowicz – Nowy Tomyśl, Aneta Goluda – Grzepnica, Daniela Żmuda – Polkowice, Ewa Rudnicka – Piła, Grażyna Mitoraj – Mikołów, Barbara Zientara-Chmiel – Imielin, Krystyna Bileńki – Zaczernie, Piotr Solis – Wodzisław Śląski, Danuta Żelechowska – Wodzisław Śląski, Irena Maciuszek – Gromadka, Barbara Zatorska – Szczecin, Maria Teresa Białek – Szczecin, Grażyna Waryszak – Gliwice, Bożena Kasprzak – Szczecin, Ewa Mendala – Gniezno, Elżbieta Buganik – Gromadka, Ewa Kowalczyk – Lubin, Teresa Urbanowska – Wołomin, Arkadiusz Konaszewski – Częstochowa, Albin Rożej – Raciąż, Ewa Bartkowiak – Polkowice, Roberta Marcinkowska – Gniezno, Maria Celm – Szczecin, Anna Magulska – Szczecin, Anna Dembecka – Bytom, Gabriela Czarnecka – Wołomin, Sławomir Kosecki – Kielce, Benedykt Żyto – Leszno, Jarosław Kacprzak – Koszalin, Janina Szalimow – Pucice, Danuta Rasińska – Wołomin, Małgorzata Szala – Tychy, Edwin Tadych – Szczecin, Susanne Hawer – Stralsund – Niemcy😍.
Wystawę można jeszcze obejrzeć w ciągu kilku najbliższych dni w ZULOVEJ GALERII NA STRYCHU, adres: Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy, 72-006 Mierzyn ul.Welecka 13 B.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z dzisiejszego wydarzenia, a także do odwiedzenia naszej strony internetowej www.tak-art.pl

SILESIA TAK ART WSPIERA PODKARPACKIE HOSPICJUM W RAMACH XV CHARYTATYWNEJ AUKCJI OBRAZÓW „ARTYŚCI DZIECIOM”

SILESIA TAK ART PO RAZ KOLEJNY WSPARŁO PODKARPACKIE HOSPICJUM DLA DZIECI W RZESZOWIE, TYM RAZEM W RAMACH XVI CHARYTATYWNEJ AUKCJI OBRAZÓW „ARTYŚCI DZIECIOM”. Tym razem nasi twórcy i sympatycy za pośrednictwem Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art przekazali pięć obrazów, które powstały podczas plenerów plastycznych zorganizowanych przez nasze stowarzyszenie m.in. w Mielnie, a także w zaciszu domowych pracowni. Są to obrazy ukazujące piękne pejzaże. Nazwiska artystów oraz podarowane prace: Andrzej Szymerowski – Zielona Góra, praca pt.” Kazimierz Dolny nad Wisłą widok z ulicy Cmentarnej”, technika: olej na płótnie, wymiary 50×60 cm, rok powstania 2018 Ewa Mendala – Gniezno, praca pt.”pt.Maki”, technika: akryl na płótnie, wymiary 50×60 cm, rok powstania 2015 Szala Krzysztof – Tychy, praca pt.”Ostrówek, Dom Świętej Faustyny”, technika: akryl na płótnie, wymiary 40×60 cm, rok powstania 2021, Grażyna Mitoraj – Mikołów, praca pt. pt.”O zmierzchu”, technika: akryl na płótnie, wymiary 50×60 cm, rok powstania 2020, Anna Van Brussel – Loutraki Grecja, praca pt.”Marzenie”, tehcnika akryl na płótnie, wymiary 40×50 cm, rok powstania 2022. Naszym twórcom jeszcze raz pięknie dziękujemy za ten wyjątkowy Dar Serca. Wyrażamy nadzieję, że podarowane dzieła zostaną wylicytowane, a zebrane środki finansowe wspomogą działania Hospicjum na rzecz chorych dzieci. Podarowane przez naszych twórców obrazy zostaną zaprezentowane w Wirtualnej Galerii na stronie www.hospicjum-podkarpackie.pl oraz na stronie OneBid. Chętnych do śledzenia licytacji na żywo zapraszamy na stronę Podkarpackiego Hospicjum www.hospicjum-podkarpackie.pl

SILESIA TAK ART PRZEKAZAŁA PRACE NA RZECZ PODOPIECZNYCH DOMU SENIORA „LEŚNA POLANA” W BUKOWNIE

Szanowni Państwo! Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzisiaj po raz kolejny w tym roku, a trudno zliczyć, który z kolei w dekadzie naszej działalności charytatywnej Silesia TAK ART podzieliliśmy się pięknymi pracami naszych twórców i sympatyków, które tym razem trafiły podopiecznych Domu Seniora „Leśna Polana” w Bukownie. Ta placówka od lat zapewnia wsparcie i opiekę dla osób starszych oraz nieuleczalnie chorych, dlatego jesteśmy pewni, że nasze prace przyniosą nie tylko estetyczną radość, ale również uczynią przestrzeń Domu Seniora jeszcze bardziej przyjazną i pełną nadziei.

Prace w imieniu Stowarzyszenia Silesia Tak Art przygotowała nasza prezes Małgorzata, a przetransportowali i przekazali na ręce Kierownictwa „Leśnej Polany” koleżanka Barbara Zientara-Chmiel z mężem Józefem. Podarowano łącznie 23 dzieła autorstwa 13 twórców, w tym 16 obrazów cztery fotografie barwne, dwie wycinanki intuicyjne oraz rzeźbę w drewnie, które powstały podczas naszych plenerów plastycznych zorganizowanych w Mielnie, Zakopanem i we Wrocławiu oraz z wirtualnego projektu Silesia Tak Art pt.”Stąd Jestem, stąd Jesteśmy”. Większość prac to pejzaże, architektura i impresje, które opowiadają o pięknie natury i budzą w naszych sercach spokój i radość.

Autorami podarowanych prac są: Sonja Graf z Niemiec, Irena Maciuszek z Gromadki, Grażyna Mitoraj z Mikołowa, Jolanta Kućka-Noworyta z Oświęcimia, Gabriela Czarnecka z Wołomina, Maria Celm ze Szczecina, Bożena Kasprzak ze Szczecina, Daniela Żmuda z Polkowic, Grażyna Waryszak z Gliwic, Ewa Kowalczyk z Lubina, Elżbieta Buganik z Gromadki, Mirosław Pasewicz z Rudy Śląskiej oraz Krzysztof Szala z Tychów.

Jesteśmy przekonani, że te wyjątkowe dzieła wzbogacą przestrzeń Domu Seniora, dodając jej kolorów i inspirując do refleksji. Pragniemy wyrazić swoją wdzięczność naszym artystom za ich talent i zaangażowanie.

Życzymy wszystkim mieszkańcom, pensjonariuszom i personelowi, aby podarowane prace przyniosły im chwilę ukojenia i spokoju, a także inspirację do czerpania siły z piękna otaczającego nas świata.

W załączonym materiale kilkanaście fotografii z wizerunkami podarowanych prac.

WYSTAWA SILESIA TAK ART W OGRODOWEJ GALERII „POD CHMURKĄ” – GRUPA PÓŁNOC SILESIA TAK ART

Szanowni Państwo ! W niedzielę 17 września b.r., za sprawą naszej stowarzyszeniowej koleżanki Anety Goludy z Grzepnicy nasze stowarzyszenie było promowane podczas zbiorowej wystawy malarstwa w OGRODOWEJ GALERII „POD CHMURKĄ”.

Oto relacja kol.Anety Goluda z tego wydarzenia:

Cyt.

„Dziś na zaproszenie Stowarzyszenia Carpe diem mieliśmy przyjemność wziąć udział w wydarzeniu Szlakiem Ekokultury inspirowanym sztuką Land Artu. Połączenie różnego rodzaju sztuki bardzo nas zachwyciło: Land Artowe instalacje i moda ( stroje w całości były zrobione z różnego rodzaju roślin), koncerty, warsztaty dla dzieci, wystawy malarskie – w tym 48 prac członków i sympatyków Stowarzyszenia Silesia TAK ART. Nawet pogoda dopisała, bo na niebie nie było ani jednej chmury. Goście napływali tłumnie – podziwiali nasze prace, dopytywali o nasze Stowarzyszenie i o twórców zaprezentowanych obrazów.

W ogrodzie Izabeli Dryjańskiej każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło również akcji charytatywnej, której celem było wsparcie rehabilitacji Leosia Fabisiaka..

Nasze stowarzyszenie podczas wystawy reprezentowali członkowie Silesia TAK ART z GRUPY PÓŁNOC, tj. kol. Aneta Goluda z Grzepnicy oraz trzy koleżanki ze Szczecina tj. kol.Maria Celm, kol.Anna Magulska oraz kol.Bożena Kasprzak.

Przypomnijmy, że wydarzeniue Szlakiem Ekokultury🌳👨‍👩‍👧‍👦🌹👨‍👩‍👧‍👦🌳 odbyło się w formie zbiorowej wystawy malarstwa, której towarzyszyli zarówno twórcy krajowi jak i zagraniczni.

W Ogrodowej Galerii POD CHMURKĄ zaprezentowano rekordową liczbę prac, której towarzyszyła również rekordowa liczba artystów-malarzy z całej Polski oraz z Niemiec i Ukrainy😍.

W Galerii zagościli: Günther Heise, artysta pochodzący z Niedersachsen – Dolnej Saksonii. a obecnie mieszkający w Blankensee; pani Ilona Kamińska z Warszawy, ukraińską malarka Sławiana Rahimową oraz artyści – członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Silesia Tak Art w składzie: Marian Ozdowski – Kalisz, Krzysztof Szala – Tychy, Ryszard Pozdrowicz – Nowy Tomyśl, Aneta Goluda – Grzepnica, Daniela Żmuda – Polkowice, Ewa Rudnicka – Piła, Grażyna Mitoraj – Mikołów, Barbara Zientara-Chmiel – Imielin, Krystyna Bileńki – Zaczernie, Piotr Solis – Wodzisław Śląski, Danuta Żelechowska – Wodzisław Śląski, Irena Maciuszek – Gromadka, Barbara Zatorska – Szczecin, Maria Teresa Białek – Szczecin, Grażyna Waryszak – Gliwice, Bożena Kasprzak – Szczecin, Ewa Mendala – Gniezno, Elżbieta Buganik – Gromadka, Ewa Kowalczyk – Lubin, Teresa Urbanowska – Wołomin, Arkadiusz Konaszewski – Częstochowa, Albin Rożej – Raciąż, Ewa Bartkowiak – Polkowice, Roberta Marcinkowska – Gniezno, Maria Celm – Szczecin, Anna Magulska – Szczecin, Anna Dembecka – Bytom, Gabriela Czarnecka – Wołomin, Sławomir Kosecki – Kielce, Benedykt Żyto – Leszno, Jarosław Kacprzak – Koszalin, Janina Szalimow – Pucice, Danuta Rasińska – Wołomin, Małgorzata Szala – Tychy, Edwin Tadych – Szczecin, Susanne Hawer – Stralsund – Niemcy😍.

Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego było

Stowarzyszenie Carpe diem i Gemeinde Blankensee

Projekt „Szlakiem Ekokultury”, który jest dofinansowany z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną okiem i obiektywem naszej stowarzyszeniowej koleżanki Anety Goludy z Grzepnicy 🖼️🖌️🎨☀️🙂👍

uroczysty wernisaż w sandomierskim ratuszu podsumował plener

Wernisaż wystawy plastycznej XIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Stowarzyszenia Silesia Tak pt. „Z artystyczną wizytą w Małym Rzymie” pod Patronatem Honorowym Pana Marcina Marca, Burmistrza Sandomierza, przeszedł już do historii. Sandomierz – Królewskie Miasto

8 września 2023 roku w przepięknej zabytkowej Sali Ekspozycyjnej Sandomierskiego Ratusza punktualnie o godzinie 17.00 z uczestnikami pleneru spotkali się znamienici goście w osobach: Pan Marcin Marzec – Burmistrz Sandomierza, Pani Kamila Kremiec-Panek – Dyrektor Sandomierskie Centrum Kultury Sandomierskiego Centrum Kultury (SCK), Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu Pani Katarzyna Pisarczyk, Pani Marta Szpyra -Wrona – wyznaczona do koordynacji działań i współpracy z Silesia Tak Art z ramienia SCK, a także wielu mieszkańców i turystów.

Wernisaż otworzył Gospodarz Miasta Pan Marcin Marzec, który był zachwycony pięknem powstałych prac oraz talentem twórców, którzy utrwalili na płótnach, papierze, płytach i kliszach blisko 50 prac.

Następnie głos zabrała Pani Marta Szpyra – Wrona, która przybliżyła historię naszego stowarzyszenia, a następnie poprosiła o zabranie głosu przez Prezes Stowarzyszenia Silesia Tak Art Małgorzatę Szala. Następnie Burmistrz Sandomierza oraz Prezes Małgorzata Szala wręczyli pamiątkowe dyplomy udziału w plenerze wszystkim twórcom obecnym na wystawie. Dodatkowo wręczyli podziękowania z Tyskiego Hospicjum dla dwóch koleżanek tj.Barbary Zatorskiej ze Szczecina i kol.Grażynie Waryszak z Gliwic za podarowane prace na rzecz podopiecznych.

W dalszej kolejności prezes Małgorzata w imieniu Zarządu i twórców przekazała okolicznościowe pisemne podziękowania dla Pana Marcina Marca oraz Pani Kamili Kremiec-Panek za okazaną pomoc i wsparcie naszego pleneru oraz udzielanie Patronatu Honorowego. Następnie Burmistrz Sandomierza i Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury na pamiątkę naszego spotkania otrzymali obrazy autorstwa koleżanki Danuty Żelechowskiej z Wodzisławia Śląskiego, które ukazują piękną architekturę Królewskiego Miasta.

Burmistrz nazwał nas i nasze stowarzyszenie Ambasadorami Królewskiego Miasta i zaprosił nas ponownie do plenerowej wizyty. Był to bardzo miły akcent wernisażu. Nie obyło się od ciepłych słów i wzruszeń. Nie zabrakło także lokalnych mediów reprezentowanych przez radio i prasę, towarzyszącym calemu wydarzeniu.

Po części oficjalnej wszyscy goście obejrzeli wystawę delektując się stworzonymi przez 21 artystów pracami oraz poczęstunkiem w postaci pysznego wina, napojów i słodkim co nieco…

To była uczta dla duszy i ciała.

W tym miejscu Zarząd Silesia Tak Art oraz twórcy dziękują Burmistrzowi Sandomierza, pracownikom Urzędu Miasta Sandomierz oraz Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury i jej pracownikom, a w szczególności koordynatorce ds.kultury Pani Marcie Szpyra-Wrona za udzielenie wsparcia na każdym etapie realizacji zadań związanych z realizacją pleneru. Mamy nadzieję do zobaczenia na Artystycznym Szlaku.

W załączeniu krótka relacja fotograficzna ❤️🎨🖼️🖌️🏰⛪☀️😘

przygotowania do wystawy oraz wycieczka do ujazdu i zwiedzanie zamku krzyżtopór

Zanim odbędzie się uroczysty wernisaż, który 8 września 2023 roku podsumuje nasze zmagania podczas XIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Silesia Tak Art pt.”Z artystyczną wizytą w Małym Rzymie” pod Patronatem Honorowym Burmistrza Sandomierza. Sandomierz – Królewskie Miasto, trwają przygotowania prac do ekspozycji, które otrzymują oprawę w postaci ram.

Dzisiaj, 7 września b.r. uczestnicy pleneru w godzinach popołudniowych poświęcili czas na pracę twórczą korzystając z pracowni plastycznej Sandomierskiego Centrum Kultury, a przed południem wzięli udział w wycieczce krajoznawczej do Ujazdu, gdzie z przewodnikiem zwiedzili Zamek Krzyżtopór.

Ten zamek to imponująca warownia zbudowana w XVII wieku przez polskiego magnata i hetmana polnego koronnego, Krzysztofa Ossolińskiego, zamek jest jednym z najbardziej monumentalnych i unikalnych budynków renesansowych w Europie.

Historia zamku sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to Krzysztof Ossoliński postanowił zbudować swoją siedzibę na tych ziemiach. Prace rozpoczęły się w 1627 roku i trwały przez kolejne dwie dekady. Zamek miał być nie tylko miejscem zamieszkania, ale również symbolem potęgi i bogactwa Ossolińskiego.

Zamek Krzyżtopór był zaprojektowany jako czteroskrzydłowa rezydencja, zbudowana w kształcie krzyża łacińskiego. Każde skrzydło miało inny charakter i służyło innym celom. Na przykład, jedno skrzydło było przeznaczone dla gości, drugie dla służby, a trzecie dla samego Ossolińskiego i jego rodziny. Czwarte skrzydło miało być wykorzystane jako kaplica, ale nie zostało nigdy ukończone.

Zamek miał również wieże, baseny, fontanny oraz ogromny dziedziniec. Był to nie tylko budynek mieszkalny, ale również centrum kulturalne i naukowe. Ossoliński gromadził tu swoje kolekcje sztuki, bibliotekę, a także organizował liczne spotkania, festyny i turnieje rycerskie.

Niestety, los zamku był tragiczny. Krzysztof Ossoliński zginął w 1645 roku, a po jego śmierci jego spadkobiercy nie byli w stanie utrzymać ogromnego obiektu. W 1656 roku zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska szwedzkie podczas potopu szwedzkiego. Mimo prób jego odbudowy, nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności.

Dziś zamek Krzyżtopór pozostaje w ruinie, ale jego monumentalne mury wciąż imponują. Ruiny zamku są popularnym miejscem turystycznym i często odwiedzanym przez miłośników historii i architektury. Mimo że nie zachowały się wszystkie części zamku, to, co zostało, nadal wywołuje podziw i fascynację.

W załączeniu krótka relacja fotograficzna z wycieczki 🙂☀️🏰🖌️🎨🖼️👍