Zdjęcie grupowe uczestników pleneru przez Skarbnicą Wioski Rybackiej w Chłopach.

W dniach od 9 do 19 maja 2023 roku Zarząd Stowarzyszenia Silesia tak Art zorganizował XII Międzynarodowy Plener Plastyczny pt. „MIĘDZY DWIEMA WODAMI”, który był naszym 24 z rzędu spotkaniem artystycznym. W tym wyjątkowym dla nas wydarzeniu kulturalnym wzięło udział 29 twórców z kraju, w tym jedna malarka z Niemiec. Dominowali twórcy uprawiający malarstwo sztalugowe, ale mieliśmy także dwoje fotografów. Miejscem kolejnego spotkania artystycznego był nasz ulubiony ośrodek wypoczynkowy POSW KROKUS, gdzie dysponowaliśmy nieograniczoną przestrzenią do realizacji projektów, w tym dwoma pracowniami malarskimi. Dla wszystkich uczestników pleneru przygotowano bogaty program, w tym dwie wycieczki autokarowe, warsztaty twórcze, dwie wystawy zbiorowe, z których jedna była wystawą konkursową pt.”Piękno Gminy Mielno w obrazach i fotografiach twórców oraz sympatyków Silesia Tak Art” . Konkurs po raz siódmy z rzędu był zorganizowany przez Urząd Miasta w Mielnie przy współpracy z Centrum Kultury w Mielnie i Zarządem Stowarzyszenia Silesia Tak Art.

26 maja 2023 roku w Galerii Centrum Kultury w Mielnie miał miejsce uroczysty wernisaż podsumowujący dorobek XII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego pt „Nad dwiema wodami”. 29 twórców stworzyło blisko 60 prac, głównie obrazów, a także 4 fotografie, które wypełniły przestrzeń CKM. Wystawę przygotowała Pani Marta Adamczak z CKM, przy pomocy naszego kolegi po pędzlu Marcina Oczachowskiego z Grupa Twórcza – Kolorowe pędzle w Mielnie .

Na uroczystości przybyła Pani Olga Roszak-PezałaBurmistrz Mielna, która po raz siódmy z rzędu objęła nasz plener Honorowym Patronatem oraz Pani Anna Ledochowicz – Dyrektor Centrum Kultury w Mielnie, a także Pani Maria Piskier – była szefowa Skarbnica w Chłopach oraz goście i zaprzyjaźnieni z naszym stowarzyszeniem lokalni twórcy. Po obejrzeniu ekspozycji prac dalsza część uroczystości przeniosła się do namiotu PRZYSTAŃ KULTURA, gdzie uroczyście podsumowano dokonania tegorocznego pleneru oraz obejrzano i wysłuchano koncertu muzyki szantowej przygotowanego przez Zespół KASZALOTY z Koszalina dla uczczenia Jubileuszu 10.lecia powstania Stowarzyszenia Silesia TAK ART . Wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście ucztowali przy naszym TAK ART-owym torcie.

W tak doniosłej atmosferze Gratulacje i życzenia złożyły Zarządowi Stowarzyszenia i wszystkim twórcom kolejno Pani Burmistrz Olga Roszak-Pezała oraz Pani Dyrektor CKM – Anna Ledochowicz. Cały zarząd otrzymał drobne upominki od Władz Miasta. Na ręce obu pań przekazano upominki w postaci obrazów, w tym także portrety wykonane przez naszą koleżankę Anetę Aneta Goluda . Podczas tych uroczystości wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali dyplomy udziału w tegorocznych zmaganich, które wręczyła Burmistrz Mielna w asyście Dyrektor CKM oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art Małgorzaty Szali. Członkowie i sympatycy Silesia Tak Art obdarowali Prezes Małgorzatę i jej męża Krzysztofa upominkiem w postaci wykonanego na zamówienie wazonu w pracowni artystycznej ze specjalną dedykacją w podziękowaniu za ich pracę społeczną na rzecz społeczności Silesia Tak Art i 10 lat przyjaźni, otrzymali także dostojne czerwone róże. Nie obyło się bez ciepłych słów i wzruszeń. W imieniu wszystkich Tak-artowiczow życzenia złożyła koleżanka Urszula Konaszewska❤️😘 Po uroczystościach i koncercie zaproszono wszystkich do degustacji specjalnie upieczonego tortu okolicznościowego, który wyglądał jak artystyczne dzieło cukiernicze. Dla chętnych było przygotowane ognisko i kiełbaski, które zapewniło CKM. Było artystycznie, duchowo i smacznie. Dziękujemy Władzom Gmina Mielno oraz CKM za wsparcie oraz pomoc w realizacji wystawy oraz głównych obchodów 10. Lecia naszego stowarzyszenia. To dla nas przyjemność i zaszczyt pracować z tak zaangażowanym i profesjonalnym zespołem. „Wisienką na torcie” był występ Zespołu KASZALOTY, który zapewnił moc dobrej muzyki, rozrywki i zabawy. W załączeniu bogata fotorelacja.

Twórcy biorący udział w plenerze:

Irena Maciuszek – Gromadka, Grażyna Mitoraj – Mikołów, Maria Celm – Szczecin, Anna Magulska – Szczecin, Aneta Goluda – Grzepnica, Bożena Kasprzak – Szczecin, Małgorzata Szala – Tychy, Barbara Zientara-Chmiel – Imielin, Barbara Zatorska – Szczecin, Anna Dembecka – Bytom, Janina Szalimow – Pucice, Danuta Żelechowska – Wodzisław Śląski, Daniela Żmuda – Polkowice, Grażyna Waryszak – Gliwice, Arkadiusz Konaszewski – Częstochowa, Sławomir Kosecki – Kielce, Jarosław Kacprzak – Koszalin, Albin Rożej – Raciąż k/Tucholi, Jolanta Kućka-Noworyta – Oświęcim, Krystyna Prokopowicz – Szczecin, Stefania Paduch – Tychy, Mirosława Zientara – Tychy, Gizela Sekuła – Tychy, Elżbieta Śnieżewska – Szczecin, Susanne Hawer – Niemcy, Krzysztof Szala – Tychy oraz Roberta Marcinkowska – Gniezno i Maria Teresa Białek – Szczecin, a także korespondencyjnie Edwin Tadych – Szczecin;

Prace poplenerowe można zobaczyć na naszej stronie internetowej w zakładce: http://www.tak-art.pl/galeria/

Warto podkreślić, że nasze działania plenerowe co roku są obejmowane Honorowymi Patronatami przez Panią Burmistrz od siedmiu lat. Tegoroczny plener odbył się w terminie od 19 do 29 maja 2023 roku. Bardzo duże wsparcie w tym czasie otrzymaliśmy także od Gmina Mielno oraz Centrum Kultury w Mielnie. Dzisiaj składamy serdeczne podziękowania i wyrazy Szacunku dla Władz Miasta Mielno, a także dla jego pracowników oraz dla Pani Anny Ledochowicz – Dyrektor CKM za wsparcie w realizacji naszych plenerów w Mielnie. Jesteśmy szczęśliwi, że zawsze możemy liczyć na Państwa pomoc Staramy się pozostawić po sobie ślad w postaci prac poświęconych temu wyjątkowemu miejscu nad Bałtykiem. Podczas tegorocznego pleneru otrzymaliśmy z rąk Pani Burmistrz Olgi Roszak-Pezały wyjątkowe wyróżnienie jakim jest okolicznościowy Medal nadania praw miejskich Miastu Mielno. Jesteśmy niezwykle dumni i zaszczyceni, ponieważ medal jest unikatową certyfikowaną pamiątką. Wiele ciepłych słów wypowiedzianych na nasz temat przez Panią Burmistrz, a także Wiceburmistrza Pana Dominika Groneta, nazwanie Silesia Tak Art Ambasadorem Gminy Mielno, nadanie nam wspomnianego medalu, nie tylko cieszy, ale także zobowiązuje do jeszcze lepszych działań na rzecz Społeczności Mieleńskiej. Do zobaczenia w przyszłym roku Podziękowania składa Zarząd Stowarzyszenia Silesia Tak Art oraz uczestnicy tegorocznego pleneru.