Zdjęcie grupowe uczestników pleneru na plaży przy Kanale Jamneńskim

W dniach od 28 kwietnia do 8 maja 2019 roku miał miejsce VII Międzynarodowy Plener Plastyczny Silesia Tak Art pt.”Impresje Mieleńskie” pod Honorowym Patronatem Burmistrz Mielna. Oprócz zmagań twórczych wielu z nas korzystało z pięknej pogody i czystego powietrza. Wybieraliśmy się na piesze wycieczki. Jedną z nich była trasa turystyczna z POSW Krokus wzdłuż Jeziora Jamno do Kanału Jamneńskiego i powrót nadmorską plażą. Trasę około 12 km pokonało dziewięcioro śmiałków. Po drodze zobaczyliśmy bogactwo flory i fauny, w tym liczne siedliska ptactwa. Dla wielu z nas atrakcją były wesołe trele trzciniaka, który przybył nad jezioro na okres godowy rozpoczynający się o tej porze roku.

W dniu 2 maja w sali bankietowej POSW KROKUS miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.”Mielno wczoraj i dziś” skierowanym do twórców i sympatyków przebywających na plenerze. Konkurs zorganizował Urząd Miasta w Mielnie. Jury konkursowe w składzie: Dominik Gronet – Wiceburmistrz Mielna, Katarzyna Snoch i obserwatorka kol.Krystyna Bileńki przejrzeli 63 prace zgłoszone przez 30 twórców, z których wszystkie zakwalifikowano do finału konkursu. Jury wybrało 10 prac, z których 8 wyróżniono, a 2 otrzymało równorzędną nagrodę główną. Nagrody otrzymali kol.Arkadiusz Konaszewski z Częstochowy za pracę pt.”Chata z Czajcza” i kol.Jarosław Kacprzak z Koszalina za pracę pt.”Impresja Mieleńska”. Ponadto wyróżniono prace: kol.Grażyny Mitoraj z Mikołowa, kol.Marii Brzostek z Mrągowa, kol.Barbary Zientary-Chmiel z Imielina, kol.Janiny Szalimow z Pucic k/Szczecina, kol.Sławomira Koseckiego z Kielc, kol.Ryszarda Pozdrowicza, kol.Małgorzata i Krzysztof Szala z Tychów. Wszyscy twórcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci konkursu nagrody ufundowane przez organizatora. Jury stwierdziło, że w tym roku trudno było wybrać nagrodzone prace z uwagi na bardzo wysoki poziom artystyczny.

Podczas podsumowania konkursu plastycznego w POSW KROKUS Włodarze Miasta wręczyli trzy statuetki Turystycznego Przyjaciela Gminy Mielno, które otrzymały trzy plenerowe pary tj.kol.Urszula i Edwin Tadychowie ze Szczecina, kol.Genowefa i Benedykt Żyto z Leszna oraz kol.Jadwiga Stasiak i Marian Ozdowski z Kalisza. O przyznanie statuetek z bogatą dokumentacją historyczną wnioskował Zarząd Silesia Tak Art. Cieszymy się, że właśnie te trzy pary naszych twórców i sympatyków otrzymały to zaszczytne wyróżnienie. Statuetki wręczył laureatom Pan Dominik Gronet – Wiceburmistrz Mielna i Pani Katarzyna Snoch – pracownik UM w Mielnie. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!!!

30 kwietnia plener upłynął pod znakiem czasu wolnego. Przez większość dnia słoneczna pogoda sprzyjała spacerom. W podobnej scenerii upłynęła wycieczka autokarowa zorganizowana przez UM w Mielnie. Naszym przewodnikiem była Pani Katarzyna Snoch, która opowiedziała nam historię Gminy Mielno oraz pokazała ciekawe zakątki i obiekty usytuowane wokół Jeziora Jamno. Zatrzymaliśmy się przy Kanale Jamneńskim i Wrotach Bałtyku oraz odwiedziliśmy skansen i kościół w Jamnie. Trasa naszej wycieczki wyrysowana na mapie miała kształt serca. Jesteśmy urzeczeni pięknem tego miejsca i ciekawymi opowieściami naszej przewodniczki. W skansenie niektórzy z nas odziali się w historyczne stroje, aby dotknąć przeszłości. Wszystko co nas spotkało utrwaliliśmy na zdjęciach. Dziękujemy Pani Katarzynie za profesjonalizm, a Gminie Mielno za zorganizowanie dla nas tej pięknej przygody – Zarząd Silesia Tak Art
i uczestnicy pleneru.

4 maja w sobotnie przedpołudnie odbyły się warsztaty twórcze z rysunku i lawowania tuszem. Instruktorem była nasza koleżanka Barbara Zientara-Chmiel z Imielina. W zajęciach wzięło udział blisko 20 twórców, którzy chętnie skorzystali z części teoretycznej, a następnie praktycznej. Powstały bardzo oryginalne prace. Nasi artyści w zmaganiach z obsadką i stalówką pod okiem kol.Basi poradzili sobie celująco z niełatwym zadaniem.

Plener został podsumowany w dniu 7 maja uroczystym wernisażem w pomieszczeniu stołówki POSW KROKUS. Na podsumowanie naszych 10-dniowych zmagań artystycznych przybyło wielu znamienitych gości wśród których nie zabrakło naszej Patronki – Burmistrz Mielna – Pani Olgi Roszak-Pezały w towarzystwie pracownic z UM Mielno, a także Pani Anny Ledochowicz – Dyrektor Centrum Kultury w Mielnie oraz Kierownictwa POSW KROKUS – Pani Moniki Snoch i całego Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art. Podsumowania pleneru dokonał komisarz organizacyjny pleneru – kol.Krzysztof Szala. Podczas wystawy zaprezentowano kilkadziesiąt prac malarskich, pirograficznych, fotograficznych oraz wycinanek. Wszyscy artyści uczestniczący w plenerze otrzymali z rąk Pani Burmistrz i Prezes Silesia Tak Art pamiątkowe dyplomy.

W plenerze uczestniczyło 33 twórców, w tym 30 malarzy, dwoje fotografów i jeden pirograf: Białek Teresa Maria, Bileńki Krystyna, Brzostek Maria, Celm Maria, Czarnecka Gabriela, Franke Steffi, Gałęcki Zbigniew, Grabowska Danuta, Hawer Sussane, Jach Sylwester, Kacprzak Jarosław, Kasprzak Bożena, Konaszewski Arkadiusz, Kosecki Sławomir, Kowalczyk Ewa, Maciuszek Irena, Marcinkowska Roberta, Maresz Ryszard, Mitoraj Grażyna, Nester Bożena, Ozdowski Marian, Pozdrowicz Ryszard, Rożej Albin, Rudnicka Ewa, Szala Krzysztof, Szala Małgorzata, Szalimow Janina, Tadych Edwin, Tadych Urszula, Urbanowska Teresa, Zatorska Barbara, Zientara-Chmiel Barbara, Żmuda Daniela, Żyto Benedykt.