Zdjęcie grupowe uczestników pleneru w Domu Książęcym Zamku Piastowskiego w Raciborzu

W dniach od 14 do 20 czerwca 2014 roku na Zamku Piastowskim zorganizowano III Plener Plastyczny Silesia Tak Art pod nazwą „Na Zamku Piastowskim w Raciborzu”. Tematem wykonywanych prac była dawna siedziba górnośląskich Piastów. W przedsięwzięciu, które realizowano pod patronatem i przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Raciborzu i Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu wzięło udział 15 twórców naszego Stowarzyszenia. Miejscem zakwaterowania był Hotel Empire. W czasie pleneru oprócz wizyt roboczych na zamku uczestnicy mieli okazję zwiedzić jego wnętrza i obejrzeć eksponaty zebrane  w muzeum więziennictwa oraz w muzeum historii i przyrody Ziemi Raciborskiej. Uczestniczyli także w imprezach artystycznych trwających na zamku, a związanych ze świętem miasta. Zamkowym przewodnikiem  był sympatyczny i tryskający humorem Pan Grzegorz, pracownik zamku. Plenerowicze zwiedzali Racibórz, który większość miała okazję podziwiać po raz pierwszy w życiu. Ponadto zorganizowano wycieczkę do Opactwa Rudy, gdzie obejrzeli wspaniale odrestaurowany Pocysterski Zespół Klasztorno – Pałacowy. W trakcie pokazu pracy twórczej na dziedzińcu zamkowym, artystów odwiedził Starosta Raciborski Pan Adam Hajduk w towarzystwie Pani Dyrektor Zamku Grażyny Wójcik. Plener zakończył się 20 czerwca 2015 roku w Domu Książęcym na Zamku uroczystym wernisażem, który poprowadził komisarz organizacyjny pleneru Krzysztof Szala. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki od Starosty Raciborskiego i Pani Dyrektor Zamku. Zarząd Stowarzyszenia Silesia Tak Art przekazał na rzecz Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu ponad 40 prac stworzonych przez twórców. Były to obrazy olejne, akryle, grafiki, rysunki, pastele, akwarele a także rzeźba i prace pirograficzne.

Zdjęcie grupowe uczestników pleneru

Przeprowadzano wywiady z naszymi twórcami i wykonywano dokumentację fotograficzną. Przedsięwzięcie było na bieżąco komentowane w tamtejszych mediach, zwłaszcza na stronach Zamku Piastowskiego w Raciborzu i Nowin Raciborskich

www.naszraciborz.pl/site/art/3/0/35945.html

www.zamekpiastowski.pl/site/start/page/6.html

www.zamekpiastowski.pl/site/index/4/news/1159.html

W plenerze udział wzięli : Elżbieta Rączka – Wołomin, Barbara Trawińska – Sady Górne, Barbara Zientara-Chmiel – Imielin, Benedykt Żyto – Leszno, Marian Ozdowski – Kalisz, Arkadiusz Konaszewski – Częstochowa, Mirosław Pasewicz – Ruda Śląska, Ryszard Maresz – Orzesze, Edwin Tadych – Szczecin, Mirosław Wolszczak – Racibórz, Janusz Rapkiewicz – Kwasowo, Tadeusz Sułkowski – Kraków, Janusz Proniewicz – Opole, oraz Krzysztof Szala – Tychy. Swoje prace przekazali także Urszula Tadych ze Szczecina i Zygmunt Tadrowski z Elbląga.