Nasz Ogólnopolski Plener Plastyczny pt.”Artystyczne Impresje na Trójstyku” , który odbył się w dniach od 19 do 28 czerwca b.r. w Jaworzynce przeszedł do historii. Tytuł wydarzenia nie był przypadkowy, ponieważ nasze kolejne artystyczne spotkanie miało miejsce w szczególnym miejscu na mapie Polski i województwa śląskiego. Tym razem kilkunastu naszych twórców i sympatyków spotkało się tam, gdzie spotykają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Czech. Przez blisko dziesięć dni stworzyli obrazy ukazujące świat, który ich otaczał. Niektórzy stojąc na tarasach swoich domków patrzyli na malownicze góry i pola zmieniające się o każdej porze dnia, nad którymi dominował szczyt Ochodzitej. Był to czas zbiorów siana, które wcześniej wysychało na specjalnych stelażach zwanych potocznie ostrewkami. Przed świtem piały koguty i słychać było odgłosy gospodarstw. Przyroda, jak na początku lata była w pełnym rozkwicie, a pogoda przez wszystkie dni rozpieszczała ciepłem i promieniami słońca. Oprócz tak sprzyjających warunków Gospodarze Agroturystyki u Ani, gdzie byli zakwaterowani, okazali się niezwykle gościnni i przychylni artystom, a przy tym karmili pysznie i bardzo obficie góralskimi specjałami.

Pobyt twórców był okraszony licznymi wycieczkami do muzeów, galerii i pracowni artystycznych oraz typowo turystycznych do pobliskich Czech. Jednego wieczora była to także podróż i spotkanie z folklorem w Góralskiej Kolibie, gdzie wystąpiła Kapela Góralska WATRA. Wspaniałą artystyczną przygodą była wizyta w Galerii i Muzeum Rodziny Konarzewskich w Istebnej Buczniku. Po rodzinnym domu, kaplicy i pracowni oprowadziła nas właścicielka obiektu Artysta Malarz – Pani Iwona Konarzewska. Była to wspaniała lekcja historii, patriotyzmu, technik artystycznych i…życia Rodziny słynnych Polskich Artystów. Opowieści Pani Iwony o losach jej bliskich poruszyły wrażliwe serca. Była to wyjątkowa podróż przez minione stulecie, bogata w biografie poszczególnych członków rodziny Konarzewskich, a przede wszystkim babci i dziadka oraz rodziców Pani Iwony. Dzięki temu klimatowi artyści biorący udział w tym plenerze stworzyli niezwykle dojrzałe i ciekawe prace, które między innymi oceniła Pani Iwona Konarzewska.

Kulminacją pleneru był uroczysty wernisaż podsumowujący Ogólnopolski Plener Plastyczny Silesia Tak Art pt.”Artystyczne impresje na Trójstyku”, który miał miejsce 27 czerwca 2022 roku w siedzibie Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce. W przestrzeni muzeum podsumowano wydarzenie, a następnie Prezes Silesia Tak Art – Małgorzata Szala w towarzystwie Pani Katarzyny Rudzkiej-Ryś – Kierowniczki Muzeum oraz Artysty Malarza – Pani Iwony Konarzewskiej dokonały wręczenia pamiątkowych dyplomów wszystkim artystom, którzy przybyli na nasz plener w Jaworzynce.

W spotkaniu plenerowym w Jaworzynce wzięło udział 17 twórców z terenu całego kraju, tj. Danuta Rasińska – malarstwo na porcelanie – Wołomin, Barbara Zatorska – malarstwo – Szczecin, Grażyna Mitoraj – koronkarstwo – Mikołów, Irena Maciuszek – malarstwo – Gromadka, Włodzimierz Kadłubek – malarstwo – Częstochowa, Arkadiusz Konaszewski – malarstwo – Częstochowa, Ewa Bartkowiak – malarstwo- Polkowice, Daniela Żmuda – malarstwo – Polkowice, Bożena Nester – malarstwo – Polkowice, Ewa Kowalczyk – malarstwo – Lubin, Grażyna Waryszak – malarstwo – Gliwice, Ryszard Pozdrowicz – malarstwo – Nowy Tomyśl, Danuta Żelechowska – malarstwo – Wodzisław Śląski, Piotr Solis – malarstwo – Wodzisław Śląski, Małgorzata Szala – fotografia – Tychy, Krzysztof Szala – malarstwo – Tychy oraz jednodniowo Barbara Zientara-Chmiel – malarstwo – Imielin.