W dniach od 2 do 10 września 2023 roku Zarząd Stowarzyszenia Silesia tak Art zorganizował XIII Międzynarodowy Plener Plastyczny pt. „Z wizytą w Małym Rzymie” pod Patronatem Honorowym Burmistrza Sandomierza, który był naszym 25 z rzędu spotkaniem artystycznym. W tym wyjątkowym dla nas wydarzeniu kulturalnym wzięło udział 21 twórców z kraju, w tym dwie malarki z Niemiec. Dominowali twórcy uprawiający malarstwo sztalugowe, ale mieliśmy także jednego fotografa. Miejscem kolejnego spotkania artystycznego był obiekt hotelowy OSKAR w Sandomierzu, gdzie dysponowaliśmy nieograniczoną przestrzenią do realizacji projektów. Dla artystów przygotowano dwie pracownie malarskie, w tym jedną w siedzibie Sandomierskiego Centrum Kultury, na zapleczu Sandomierskiego Rynku. Dla wszystkich uczestników pleneru przygotowano bogaty program, w tym wycieczkę z przewodnikiem kwalifikowanym oraz rejs statkiem po Wiśle.

Wernisaż wystawy plastycznej XIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Stowarzyszenia Silesia Tak pt. „Z artystyczną wizytą w Małym Rzymie” pod Patronatem Honorowym Pana Marcina Marca, Burmistrza Sandomierza, przeszedł już do historii. Sandomierz – Królewskie Miasto

8 września 2023 roku w przepięknej zabytkowej Sali Ekspozycyjnej Sandomierskiego Ratusza punktualnie o godzinie 17.00 z uczestnikami pleneru spotkali się znamienici goście w osobach: Pan Marcin Marzec – Burmistrz Sandomierza, Pani Kamila Kremiec-Panek – Dyrektor Sandomierskie Centrum Kultury Sandomierskiego Centrum Kultury (SCK), Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu Pani Katarzyna Pisarczyk, Pani Marta Szpyra -Wrona – wyznaczona do koordynacji działań i współpracy z Silesia Tak Art z ramienia SCK, a także wielu mieszkańców i turystów.

Wernisaż otworzył Gospodarz Miasta Pan Marcin Marzec, który był zachwycony pięknem powstałych prac oraz talentem twórców, którzy utrwalili na płótnach, papierze, płytach i kliszach blisko 50 prac.

Następnie głos zabrała Pani Marta Szpyra – Wrona, która przybliżyła historię naszego stowarzyszenia, a następnie poprosiła o zabranie głosu przez Prezes Stowarzyszenia Silesia Tak Art Małgorzatę Szala. Następnie Burmistrz Sandomierza oraz Prezes Małgorzata Szala wręczyli pamiątkowe dyplomy udziału w plenerze wszystkim twórcom obecnym na wystawie. Dodatkowo wręczyli podziękowania z Tyskiego Hospicjum dla dwóch koleżanek tj.Barbary Zatorskiej ze Szczecina i kol.Grażynie Waryszak z Gliwic za podarowane prace na rzecz podopiecznych.

W dalszej kolejności prezes Małgorzata w imieniu Zarządu i twórców przekazała okolicznościowe pisemne podziękowania dla Pana Marcina Marca oraz Pani Kamili Kremiec-Panek za okazaną pomoc i wsparcie naszego pleneru oraz udzielanie Patronatu Honorowego. Następnie Burmistrz Sandomierza i Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury na pamiątkę naszego spotkania otrzymali obrazy autorstwa koleżanki Danuty Żelechowskiej z Wodzisławia Śląskiego, które ukazują piękną architekturę Królewskiego Miasta.

Burmistrz nazwał nas i nasze stowarzyszenie Ambasadorami Królewskiego Miasta i zaprosił nas ponownie do plenerowej wizyty. Był to bardzo miły akcent wernisażu. Nie obyło się od ciepłych słów i wzruszeń. Nie zabrakło także lokalnych mediów reprezentowanych przez radio i prasę, towarzyszącym calemu wydarzeniu.

Po części oficjalnej wszyscy goście obejrzeli wystawę delektując się stworzonymi przez 21 artystów pracami oraz poczęstunkiem w postaci pysznego wina, napojów i słodkim co nieco…

To była uczta dla duszy i ciała.

W tym miejscu Zarząd Silesia Tak Art oraz twórcy dziękują Burmistrzowi Sandomierza, pracownikom Urzędu Miasta Sandomierz oraz Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury i jej pracownikom, a w szczególności koordynatorce ds.kultury Pani Marcie Szpyra-Wrona za udzielenie wsparcia na każdym etapie realizacji zadań związanych z realizacją pleneru. Mamy nadzieję do zobaczenia na Artystycznym Szlaku.

O naszym plenerze wypowiedział się komisarz organizacyjny pleneru dla lokalnego Radia Leliwa link do odsłuchania wywiadu z komisarzem pleneru Krzysztofem Szalą

Podczas uroczystego wernisażu zaprezentowano prace 20 twórców tj. Danuta Rasińska – Wołomin – malarstwo, Barbara Zientara-Chmiel – Imielin – malarstwo, Ryszard Pozdrowicz – Nowy Tomyśl – malarstwo, Danuta Żelechowska – Wodzisław Śląski – malarstwo, Sławomir Kosecki – Kielce – malarstwo, Grażyna Waryszak – Gliwice – malarstwo, Anna Dembecka – Bytom – malarstwo, Mirosława Zientara – Tychy – malarstwo, Jolanta Kućka-Noworyta – Oświęcim – malarstwo. Gizela Sekuła – Tychy – malarstwo, Krystyna Zając – Tychy – malarstwo, Mirosława Paduch – Tychy – malarstwo, Susanne Hawer – Stralsund – Niemcy – malarstwo, Steffi Franke – Oderberg – Niemcy – malarstwo, Krystyna Bileńki – Zaczernie – malarstwo, Barbara Zatorska – Szczecin – malarstwo, Arkadiusz Konaszewski – Częstochowa – malarstwo, Leokadia Chłapek – Wodzisław Śląski – malarstwo, Małgorzata Szala – Tychy – fotografia i Krzysztof Szala – Tychy – malarstwo