Zdjęcie grupowe uczestników pleneru przed Hotelem „Prezydent” w Uściążu

W dniach od 25 sierpnia do 2 września 2018 roku twórcy i sympatycy Stowarzyszenia Silesia Tak Art wzięli udział w Ogólnopolskim Plenerze Plastycznym pt.„Na szlaku renesansu” w Kazimierzu Dolnym. Organizatorami tego przedsięwzięcia był Zarząd Silesia Tak Art z siedzibą w Tychach oraz Zarząd Koła Nr 12 SeiRP w Katowicach. Podczas pleneru zorganizowano dwie wystawy, w tym jedną plenerową na terenie Kazimierza Dolnego oraz wieczór poetycki z udziałem: kol.Krzysztofa Knyziaka ps. Coobus i kol.Teresy Synowieckiej. Dużą atrakcją była zorganizowana przez kol.Ewę Macek – komisarza organizacyjnego, wycieczka autokarowa do Sandomierza z przewodnikiem Marcinem Pisulą, która wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie, a zwłaszcza zabytki tego pięknego miasta. Kolejnym punktem programu była przejażdżka statkiem po Wiśle do Janowca i z powrotem do Kazimierza Dolnego, a także wizyta na zamku i w baszcie. W wolnych chwilach uczestnicy relaksowali się na basenie termalnym w Nałęczowie, a także spacerowali po urokliwych lessowych wąwozach, odpoczywali w przytulnych kawiarenkach Kazimierza Dolnego, a niektórzy zwiedzili zabytki Lublina i Puław.

Organizatorzy zapewnili także niespodziankę dla uczestników pleneru w postaci przejażdżki bryczkami po okolicy Kazimierza Dolnego, która była dużą atrakcją jednego ze spotkań integracyjnych.

W dniu 31 sierpnia 2018 roku na terenie Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki zorganizowano wystawę poplenerową oraz uroczysty wernisaż. Na uroczystym wernisażu gościli Burmistrz Kazimierza Dolnego – Andrzej Pisula, Z-ca Burmistrza – Artur Pomianowski, Dyrektor KOKPiT – Mariusz Płoszaj – Mazurek (gospodarz obiektu), radny – przewodnik miejski – Marcin Pisula, a także artyści-malarze z Kazimierza Dolnego. Komisarzem organizacyjnym pleneru była kol.Ewa Macek, a komisarzem artystycznym był kol. Krzysztof Szala.

W plenerze wzięło udział 26 twórców. Wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali pamiątkowe dyplomy. Twórcy: Krystyna Bileńki z Zaczernia, Maria Celm ze Szczecina, Gabriela Czarnecka z Wołomina, Bożena Kasprzak ze Szczecina, Tadeusz Krzysztof Knyziak z Warszawy, Arkadiusz Konaszewski z Częstochowy, Sławomir Kosecki z Kielc, Ewa Kowalczyk z Żor, Irena Maciuszek z Gromadki, Marian Ozdowski z Kalisza, Ewa Rudnicka z Piły, Janina-Inka Rutkowska z Katowic, Krzysztof Szala z Tychów, Małgorzata Szala z Tychów, Janina Szalimow z Pucic, Teresa Urbanowska z Wołomina, Barbara Zatorska ze Szczecina, Barbara Zientara – Chmiel z Imielina, Daniela Żmuda z Polkowic, Leszek Szymański z Warszawy, Roman Kraska z Lublina, Sylwester Jach z Kielc, Andrzej Szymerowski z Zielonej Góry, Teresa Synowiecka z Gdańska, Wiesława Prętkiewicz z Rogoźnika i Wojciech Śluzek z Katowic.