Kolejny dzień XIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Stowarzyszenia Silesia Tak, zatytułowanego „Z artystyczną wizytą w Małym Rzymie” pod Patronatem Honorowym Pana Marcina Marca, Burmistrza Sandomierza był kolejną przygodą wypełnioną pracą twórczą, wywiadami dla lokalnych mediów – Radio Leliwa (link do odsłuchania wywiadu z komisarzem pleneru Krzysztofem Szalą

https://leliwa.pl/sandomierz-miedzynarodowy-plener-malarski-wernisaz-prac-w-piatek/

oprawą już ukończonych prac oraz cudowną wyprawą do Baranowa Sandomierskiego, gdzie część z nas delektowała się bogatą historią Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Notka o historii zamku:

Zamek w Baranowie Sandomierskim to jedno z najbardziej malowniczych i historycznych miejsc w Polsce. Znajduje się on na wzgórzu, otoczony starym parkiem i fosą, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku.

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to na jego miejscu istniał drewniany gród. W XIV wieku został on przebudowany na zamek obronny przez biskupa krakowskiego. W kolejnych wiekach zamek przechodził przez wiele rąk i był wielokrotnie przebudowywany. W XVI wieku, za czasów starosty Mikołaja Firleja, zamek zyskał renesansową formę, a w XVII wieku został rozbudowany o barokowe skrzydła.
W czasie potopu szwedzkiego zamek został zdobyty i zniszczony, ale później został odbudowany. W XVIII wieku przeszedł w ręce rodu Poniatowskich, a w XIX wieku stał się własnością hrabiego Zamoyskiego.
Podczas II wojny światowej zamek został poważnie uszkodzony. Dopiero po wojnie przeprowadzono jego remont i odrestaurowanie, przywracając mu dawny blask. Obecnie zamek jest częścią Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i stanowi ważny punkt turystyczny.
Wnętrza zamku w Baranowie Sandomierskim są bogate w wystawy, które prezentują historię regionu. Można tu zobaczyć m.in. bogate zbiory sztuki, meble z różnych epok, a także wystawy poświęcone historii zamku i jego właścicieli. Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzania zamkowych podziemi oraz wspięcia się na wieżę widokową, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę.
Zamek w Baranowie Sandomierskim to miejsce, które przyciąga turystów swoją historią i pięknem architektury. Jest on nie tylko ważnym zabytkiem, ale także miejscem organizacji licznych imprez kulturalnych i artystycznych.
Załączamy krótką relację fotograficzną z dzisiejszych zmagań plenerowych .🖼️🖌️🎨☀️🏰⛪🕍👍