Drugi dzień pleneru, niedziela 3 września był przeznaczony na wycieczkę z przewodnikiem po Sandomierzu w ramach XIII Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Stowarzyszenia Silesia Tak pod tytułem „Z artystyczną wizytą w Małym Rzymie” . Była to niezwykła podróż przez piękno i historię tego urokliwego miasta oraz poszukiwane weny twórczej.

Nasza trasa rozpoczęła się w Lessowym Wąwozie Św. Jacka Odrowąża, gdzie mieliśmy okazję podziwiać malownicze krajobrazy i słuchać fascynujących opowieści o świętym Jacku i jego ważnej roli w historii Sandomierza. Następnie udaliśmy się do Kościoła Św. Jakuba, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć piękne malowidła i rzeźby oraz posłuchać o historii tego miejsca.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była imponująca i dominującą nad miastem Katedra, w której przewodnik przybliżył nam historię tego ważnego zabytku oraz opowiedział o jego architekturze i artystycznych skarbach.

Bogactwo zbiorów Katedry widać w każdym zakamarku tej świątyni.

Następnie mieliśmy okazję odkryć tajemnice Podziemnej Trasy Turystycznej, która zabiera nas w podróż przez setki lat historii Sandomierza. Spacerując po podziemiach, mogliśmy poczuć atmosferę dawnych czasów i poznać ciekawostki związane z tym miejscem. Poruszyła nas historia Haliny Krępianki która ocaliła miasto przed najazdem Tatarów grzebiąc ich w podziemiach miasta. Na pewno zapamiętamy tę dzielną kobietę i jej heroiczne poświęcenie.W dalszej części wycieczki dotarliśmy do Ucha Igielnego, ciekawej budowli o unikalnej architekturze, która jest jednym z ciekawszych zaułków miasta. Przewodnik opowiedział nam o powstaniu tego miejsca i jego znaczeniu dla mieszkańców Sandomierza.

Kolejnym punktem naszej trasy było zwiedzanie Bramy Opatowskiej z wieżą widokową, skąd mieliśmy zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta. Przewodnik opowiadał nam o historii miasta oraz atrakcjach znajdujących się w niedalekiej okolicy. Z platformy widokowej ujrzeliśmy m.in. Wisłę i Góry Pieprzowe oraz pobliskie miejscowości.

Jednym z punktów naszej wycieczki był Sandomierski Rynek z przepięknym Ratuszem, który jest sercem miasta. Mieliśmy wyjątkową okazję poczuć puls życia i zobaczyć piękną zabudowę oraz zabytkowe kamienice. Przewodnik opowiadał nam o historii rynku oraz o wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości.

Pogoda nam sprzyjała, a przewodniczka Michalina swoimi opowieściami ożywiła historię Królewskiego Miasta usytuowanego na siedmiu wzgórzach. Jej pasja i wiedza przekazywana nam podczas wycieczki sprawiły, że mogliśmy lepiej zrozumieć i docenić piękno i bogatą historię Sandomierza.

Wycieczka z przewodnikiem po Sandomierzu była niezapomnianym doświadczeniem, które z pewnością pozostanie w naszej pamięci na długo.

Dla tych, którzy poszukują weny twórczej oraz tematów malarskich podczas pleneru ta wycieczka była świetną okazją do wybrania miejsca lub obiektu, który zechcą utrwalić w swoich pracach.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia