IX Międzynarodowy Plener Plastyczny zorganizowany przez Zarząd Silesia Tak Art w dniach od 14 do 24 września 2021 w Mielnie „W PROMIENIACH SŁOŃCA”, pod Honorowym Patronatem Burmistrz Mielna – Pani Olgi Roszak-Pezały, przeszedł już do historii. W tym wyjątkowym dla nas wydarzeniu kulturalnym wzięło udział 32 twórców z kraju, w tym dwie artystki z Niemiec. Dominowali malarze, ale mieliśmy także troje fotografów. Miejscem kolejnego spotkania artystycznego był nasz ulubiony ośrodek wypoczynkowy POSW KROKUS, gdzie dysponowaliśmy nieograniczoną przestrzenią do realizacji projektów, w tym dwoma pracowniami malarskimi. Dla wszystkich uczestników pleneru przygotowano bogaty program, w tym dwie wycieczki, warsztaty twórcze, trzy wystawy zbiorowe, z których jedna była wystawą konkursową pt.”Piękno Gminy Mielno w obrazach i fotografiach twórców oraz sympatyków Silesia Tak Art” . Konkurs był zorganizowany przez Urząd Miasta w Mielnie przy współpracy z Centrum Kultury w Mielnie i Zarządem Stowarzyszenia Silesia Tak Art. Wzięło w nim udział aż 27 artystów. Jury po obejrzeniu wszystkich prac postanowiło w tym roku przyznać trzy równorzędne NAGRODY kolejno dla twórców: Ewa Rudnicka z Piły, Danuta „DAGRY” Grabowska z Piły oraz dla Sławomira Koseckiego z Kielc w kategorii obraz oraz dwa wyróżnienia dla Edwina Tadycha ze Szczecina za fotografię oraz dla Arkadiusza Konaszewskiego ps.”KONAR” z Częstochowy w kategorii obraz. Wręczenia nagród dokonał Pan Dominik Gronet – Wiceburmistrz Mielna w towarzystwie Prezes Silesia Tak Art – Małgorzaty Szala. Nagrodzeni oraz wyróżnieni twórcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci akcesoriów malarskich, a każdy uczestnik odebrał pamiątkowy dyplom.

W kolejnym plenerowym dniu wszyscy uczestnicy udali się na wycieczkę autokarową do Muzeum w Koszalinie i Muzeum Zagroda Jamno. Wzięli udział w warsztatach w pracowni ceramiki oraz zwiedzali wszystkie dostępne obiekty koszalińskiego muzeum. Warsztaty ceramiczne odbyły się pod okiem instruktor pani Anny. Powstały bardzo ciekawe prace, a niektóre już w momencie wykonania zadziwiały swoim pięknem naszą instruktorkę. Wszystkie dzieła po wyschnięciu będą wypalone w specjalnym piecu i ostateczny efekt zobaczymy w przyszłym roku podczas X edycji naszego pleneru w Mielnie. Wtedy dla chętnych planujemy zorganizować drugą część warsztatów ceramicznych z wykorzystaniem metody szkliwienia. W sobotę 18 września blisko dwudziestu uczestników pleneru Silesia Tak Art w ramach „Akcji Świątania Świata” razem z mieszkańcami sprzątali mieleńską plażę i wydmy ze wszystkich pozostawionych w tym miejscu śmieci. Trasa wiodła od Pomnika Morsa w Mielnie aż do pomnika Kotwicy w Unieściu. Zebraliśmy olbrzymią ilość śmieci. Na końcu czekał na wszystkich smaczny lodowy poczęstunek i tajska zupa. Spotkaliśmy też Panią Burmistrz Mielna, która wraz ze wszystkimi zbierała śmieci. Było nam niezmiernie miło wspomóc tak szczytną akcję.

Po wolnej od zajęć niedzieli wszyscy uczestnicy pleneru mieli okazję wziąć udział w kolejnych warsztatach. Pod czujnym okiem instruktorki, naszej stowarzyszeniowej koleżanki Ewy Kowalczyk ponad 20 osób uczyło się filcowania na mokro. Miejscem pracy była „GALERIA NA KRZESŁACH” w POSW KROKUS. W ruch poszły wielobarwne włóczki, mydło szare, folia bąbelkowa, ręczniki i przede wszystkim sprawne ręce. Powstały cudowne obrazy, kompozycje, a przede wszystkim kwiaty. Każdy mógł zabrać na pamiątkę stworzone przez siebie dzieło. Warsztaty dowiodły, że dla chcącego nie ma nic trudnego.W poniedziałek 20 września w galerii Centrum Kultury w Mielnie została otwarta kolejna wystawa zbiorowa – efekt naszego wirtualnego projektu pt.” Stąd Jesteśmy”, która miała międzynarodowy charakter, ponieważ uczestniczyło w niej 25 twórców, w tym dwie malarki z Niemiec. Zwiedzający galerię mieli okazję zobaczyć mapę z zaznaczonymi miejscowościami, w których na co dzień tworzą twórcy i sympatycy Silesia Tak Art. Do obejrzenia było blisko 50 prac, głównie obrazów i kilkanaście fotografii.We wtorek 21 września wszyscy uczestnicy pleneru udali się na wycieczkę do miejscowości Chłopy. Na początek zwiedzili Muzeum Skarbnicy Wioski Rybackiej z unikatowymi zbiorami bursztynu bałtyckiego użyczonymi przez Muzeum w Gdańsku, a następnie przespacerowali się po jedynej w Polsce wsi rybackiej wpisanej na listę UNESCO. Było ciekawie i pięknie. Po muzeum oprowadzała grupę sama szefowa, czyli pani Maria Piskier, a po miejscowości Chłopy oprowadziła uczestników przewodniczka i członek Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej 16-Południk w Chłopach – Pani Ewa Drążkowska. Pogoda dopisała, a zwiedzający mieli okazję poznać historię tego miejsca oraz porozmawiać z jej mieszkańcami.

W przeddzień wernisażu podsumowującego dorobek pleneru miała miejsce uroczysta kolacja dla wszystkich uczestników. Była muzyka, tańce, smaczne jedzenie i zasłużony czas na wspólną zabawę. Niektórzy po raz pierwszy wzięli udział w naszym spotkaniu i poznali tradycję, czyli „obowiązkowego wścieklaka”, obejrzeli „Pamiatkową Kronikę Tak-Artową” oraz mieli kolejną okazję wpisać się pod piękną akwarelą autorstwa koleżanki Barbary Zientary-Chmiel na stronicy kroniki poświęconej tegorocznemu plenerowi w Mielnie. Wystawa poplenerowa miała miejsce w „GALERII NA KRZESŁACH” mieszczącej się w stołówce POSW KROKUS w Mielnie. Gościem Honorowym była Burmistrz Mielna Pani Olga Roszak-Pezała, która przybyła na nasz wernisaż w towarzystwie Kierownictwa ośrodka wczasowego „KROKUS” tj.Pana Mariana Boguszyńskiego – Prezesa Zarządu POSW KROKUS oraz Pani Moniki Snoch – kierowniczki ośrodka, a także Pan mł.insp.Krzysztof Sieląg – Komendant Powiatowy Policji w Koszalinie. Wśród przybyłych na naszą wystawę gości była także Pani Julia Piotrowska reprezentująca Dyrektora Centrum Kultury w Mielnie oraz Pani Maria Piskier – Kierownik Muzeum Skarbnicy Wioski Rybackiej w Chłopach oraz wielu przybyłych na wystawę gości. Oczywiście nie zabrakło uczestników pleneru, których w tym roku było 35, w tym aż 32 z nich to twórcy. Podczas wernisażu zaprezentowano blisko sto różnych prac, głównie obrazów i fotografii, w tym dwie zbiorowe prace projektowe, tj.”AKWARIUM” oraz „AKWARIUM 2 – RAFA KORALOWA”. Pierwszą z tych prac podarowaliśmy dla Centrum Kultury w Mielnie, a z rąk naszych twórców odebrała je w imieniu Dyrekcji CKM Pani Julia Piotrowska. Ponadto za okazane wsparcie naszych działań podziękowaliśmy Pani Burmistrz Oldze Roszak-Pezale oraz Prezesowi Marianowi Boguszyńskiemu, którzy zostali obdarowani obrazami autorstwa kol.Anety Goludy oraz kol.Arkadiusza Konaszewskiego.

Artyści biorący udział w wystawie poplenerowej: Ewa Bartkowiak – malarstwo Polkowice, Maria Teresa Białek – malarstwo Szczecin, Krystyna Bileńki – malarstwo Zaczernie k/Rzeszowa, Elżbieta Buganik – malarstwo Gromadka, Mieczysław Bugnacki – fotografia Małkinia Górna, Gabriela Czarnecka – malarstwo/wycinanka intuicyjna Wołomin, Anna Dembecka – mlarstwo Bytom, Zbiegniew Gałęcki – malartswo Toruń, Aneta Goluda – malarstwo Grzepnica, Bettina Gottscholl – fotografia Hannover – Niemcy, Danuta Grabowska ps.”DAGRY” – malarstwo Piła, Susanne Hawer – malarstwo Stralsund – Niemcy, Jarosław Kacprzak – malarstwo Koszalin, Włodzimierz Kadłubek – malarstwo Częstochowa, Bożena Kasprzak – malarstwo/fotografia Szczecin, Arkadiusz Konaszewski – malarstwo Częstochowa, Ewa Kowalczyk – malarstwo Lubin, Irena Maciuszek – malarstwo Gromadka, Roberta Marcinkowska – malarstwo Gniezno, Ewa Mendala – malarstwo Gniezno, Danuta Rasińska – malarstwo Wołomin, Albin Rożej – malarstwo Raciąż, Ewa Rudnicka – malarstwo Piła, Piotr Solis – malarstwo Wodzisław Śląski, Krzysztof Szala – malarstwo Tychy, Małgorzata Szala – fotografia Tychy, Janina Szalimow – malarstwo Szczecin, Teresa Urbanowska – malarstwo Wołomin, Grażyna Waryszak – malarstwo Gliwice, Barbara Zientara-Chmiel – malarstwo Imielin, Danuta Żelechowska – malarstwo Wodzisław Śląski, Daniela Żmuda – malarstwo Polkowice oraz korespondencyjnie udział wzięli: Grażyna Mitoraj – malarstwo Mikołów, Maria Celm – malarstwo Szczecin, Pawlak Edyta – malarstwo Kostrzyn nad Odrą i Edwin Tadych – fotografia Szczecin.

Wszystkim naszym artystom dziękujemy za udział w wystawie poplenerowej i serdecznie gratulujemy pięknych prac, a także zapraszamy do udziału w naszych kolejnych działaniach, tych realnych i wirtualnych – Zarząd Stowarzyszenia Silesia Tak Art.W tym miejscu Zarząd Silesia Tak Art i wszyscy uczestnicy pleneru pragną podziękować za okazaną pomoc w organizacji pleneru naszym partnerom tj. Władzom Miasta Mielno, Dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury w Mielnie oraz Kierownictwu i pracownikom POSW KROKUS. Szczególne podziękowania składamy na ręce Prezesa POSW KROKUS Pana Mariana Boguszyńskiego – Przewodniczącego ZW NSZZP woj. zachodniopomorskiego oraz Pań: Moniki Snoch – kierowniczki POSW KROKUS, Renacie Ostrowskiej -Wojta z POSW KROKUS oraz Annie Ledochowicz – Dyrektor CKM, kierowniczce CKM Pani Krystynie Niewinowskiej oraz Pani Julii Piotrowskiej z CKM w Mielnie, a także Pani Marii Piskier -Kierownik Muzeum Skarbnicy Wioski Rybackiej w Chłopach oraz Pani Ewie Drążkowskiej ze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Osady Nadmorskiej 16-Południk w Chłopach. To dzięki ich pomocy plener miał wyjątkowy charakter. Oczywiście słowa podziękowania nasz zarząd kieruje do wszystkich uczestników tegorocznego pleneru, którzy po raz kolejny zaufali nam i przyjechali do Mielna na artystyczne spotkanie.