Szanowni Państwo ! Informujemy, że od 18 do 28 kwietnia 2024 roku Zarząd Stowarzyszenia Silesia tak Art zorganizował XIV Międzynarodowy Plener Plastyczny Silesia Tak Art pt.”Kolej na Szklarską Porębę”, który był 26. z rzędu działaniem o takim charakterze. Plener był objęty Patronatem Honorowym przez Pana Mirosława Grafa – Burmistrza Miasta Szklarska Poręba, co dodało rangi temu wydarzeniu. Na miejsce zakwaterowania uczestników wybraliśmy pokoje gościnne w pensjonacie GAZDÓWKA położonym na malowniczym wzgórzu w Szklarskiej Porębie Średniej, z którego rozpościera się rozległa panorama na Kotlinę Jeleniogórską oraz na pasmo pobliskich Karkonoszy. Podczas naszego spotkania odbyło się kilka wycieczek turystycznych do lokalnych muzeów (Muzeum Ziemi JUNA, Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmanów – obecnie Oddział Muzeum Karkonoskiego oraz do Huty JULIA w Piechowicach, a także Koleją Izerską do Liberca – uroczego miasta w Republice Czeskiej). Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć największy na świecie zbiór obrazów słynnego artysty malarza Wlastimila Hofmana. Każdego dnia nasi twórcy mieli okazję do integracji w przyjaznym środowisku jakim niewątpliwie była WILLA GAZDÓWKA, której Gospodynie w osobach Pani Iwony oraz Pani Agnieszki dbały o rodzinną atmosferę, serwując przy tym przepyszne obiady. Choć kwietniowa pogoda mogła niektórych nieco rozczarować swym chłodnym obliczem, to jednak nie przeszkodziła naszym artystom, a wręcz napędziła i pobudziła ich twórczą wenę. Zauroczeni tym miejscem stworzyli imponującą ilość prac, z których większość na zakończenie pleneru mieli okazję obejrzeć goście uroczystego wernisażu oraz odwiedzający 4Peron turyści i uczestnicy szkoleń w czasie trwania wystawy od 26 kwietnia do 6 maja b.r.

26 kwietnia 2024 roku o godzinie 18.00 w Galerii 4Peron należącej do Miejskiego Ośrodka Kultury MOSKIAL (Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej) odbył się uroczysty wernisaż podczas którego zostało zaprezentowanych ponad 40 prac autorstwa 14 twórców, którzy wzięli bezpośredni udział w plenerze. Większość dzieł stanowiły obrazy wykonane w technikach olejnych i akrylowych na płótnach, a także rysunki tuszem, akwarele i fotografie. Gospodarzem wydarzenia była Pani Anita Karczmarska – Dyrektor MOSKIAL, która otworzyła wernisaż i przedstawiła uczestników pleneru oraz zaproszonych gości wśród których był Pan Mirosław Graf – Burmistrz Szklarskiej Poręby oraz miejscowi artyści. Pani Anita Karczmarska oraz Pan Mirosław Graf otrzymali pisemne podziękowania od Zarządu Stowarzyszenia Silesia Tak Art, które wręczyła im nasza prezes stowarzyszenia Małgorzata Szala.

Ponadto na pamiątkę naszego pobytu zostali obdarowani pracami poświęconymi architekturze Szklarskiej Poręby, przestawiające Muzeum Mineralogiczne (rysunek tuszem autorstwa kol.Arkadiusza Konaszewskiego) oraz Dworzec Kolejowy w Szklarska Poręba Górna (akryl na płótnie autorstwa kol.Barbary Zientara-Chmiel). Następnie artyści biorący udział w plenerze otrzymali dyplomy, które wręczyły im panie Anita Kaczmarska i Małgorzata Szala. Po części oficjalnej odbył się koncert gitarowy wykonany przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze, a w dalszej kolejności oficjalnie została otwarta wystawa, którą obejrzało kilkadziesiąt osób obecnych w galerii. W kuluarach odbywały się rozmowy o poszczególnych pracach, z których największym zainteresowaniem cieszyły się te, które były poświęcone Szklarskiej Porębie.

Warto podkreślić, że na 4Peronie znalazły się prace autorstwa 14 twórców, w tym 13 z kraju i jednej artystki z Niemiec. Nazwiska twórców:
Maria Teresa Białek ze Szczecina, Susanne Hawer z Niemiec, Barbara Zientara-Chmiel z Imielina, Arkadiusz Konaszewski z Częstochowy, Małgorzata Szala z Tychów, Barbara Zatorska ze Szczecina, Grażyna Waryszak z Gliwic, Ryszard Pozdrowicz z Nowego Tomyśla, Marzena Mazur z Wodzisławia Śląskiego, Aneta Goluda z Grzepnicy, Danuta Rasińska z Wołomina, Danuta Żelechowska z Wodzisławia Śląskiego, Roberta Marcinkowska z Gniezna i Krzysztof Szala z Tychów.

To był dobry twórczo wykorzystany czas oraz idealne miejsce na organizację pleneru Dzięki codziennym spotkaniom, integracji każdego dnia, dużej dawce humoru i pozytywnych emocji, doładowaliśmy nasze akumulatory. Dzisiaj pozostają miłe wspomnienia i marzenia o kolejnych artystycznych przygodach.
Nasza wystawa poplenerowa gościła w Galerii MOSKIAL 4Peron do 6 Maja 2024 roku. Podczas niespełna dwóch tygodni placówkę z ekspozycją naszych dzieł odwiedziło blisko pół tysiąca osób. Kilka naszych prac pozostało w Szklarskiej Porębie na zawsze. Niech ten ślad będzie długo widoczny na mapie tego uroczego miasta, w którym do dzisiaj rządzi tajemniczy Duch Gór.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z tego wydarzenia. Galerię prac plenerowych można obejrzeć na naszej stronie w zakładce GALERIA, Zapraszamy serdecznie Państwa do jej odwiedzenia i obejrzenia wszystkich prac plenerowych powstałych na tym plenerze.