Zdjęcie grupowe uczestników pleneru na przystani stateczku wycieczkowego „TRAMP” w Polańczyku.

Od 3 do 13 czerwca 2021 roku Zarząd Silesia Tak Art zorganizował w Polańczyku Ogólnopolski Plener Plastyczny zatytułowany „Wiosna w Bieszczadach”. Miejscem artystycznego spotkania był ponownie Pensjonat „Ostoja” położony na malowniczym wzgórzu „Osiedla na Górce” w Polańczyku. W trakcie dziesięciodniowego pobytu twórcy zwiedzili ciekawe miejsca, tj. Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie, Myczkowce, gdzie obejrzeli „Ogród Biblijny” oraz park miniatur, w którym znajdują się repliki cerkwi z pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, a także Sanok ze słynnym skansenem oraz wystawę Zdzisława Beksińskiego. Uczestnicy podczas pobytu zaliczyli kilka tras turystycznych, w tym Rezerwat „Sine Wiry”, szlak wiodący na szczyt Halicz, Wyspę „Energetyk” z przeprawą promową, a także słynne Jeziorka Duszatyńskie. Ponadto dla wszystkich twórców i sympatyków Silesia Tak Art zorganizowano rejs stateczkiem „TRAMP” po Jeziorze Solińskim, aż za Wyspę Skalistą. Kapitan statku opowiadał ciekawe bieszczadzkie historie, a w tle słuchaliśmy ballady oraz słynny przebój Wojciecha Gąsowskiego „Zielone Wzgórza nad Soliną”.

Codziennie humory dopisywały, a jednogarnkowa kuchnia zapewniała wszystkim smaczne potrawy dające energię do pracy twórczej i…popołudniowo-wieczornych spotkań na zewnętrznym tarasie pensjonatu z muzyką i śpiewem na żywo. Niekiedy panie rozpieszczały artystów słodkościami tworzonymi na miejscu. Dzięki naszemu sympatykowi koledze Januszowi Zatorskiemu, który grał na gitarze i śpiewał znane przeboje czuliśmy się wspaniale, przenosząc się w inny wymiar rzeczywistości. Wielu twórców odkryło swoje muzyczne i…aktorskie talenty. Brzuchy bolały nas często od śmiechu. Oprócz programów: muzycznego i turystycznego, w którym naszym nieocenionym przewodnikiem był nasz sympatyk, kolega Marian Bileńki uczestnicy przede wszystkim realizowali główny cel pleneru, czyli tworzenie prac. Od przyjazdu aż do piątku 11 czerwca codziennie był przewidziany czas na pracę twórczą. Kto chciał tworzyć miał do tego idealne warunki, bo pensjonat zapewniał dwa tarasy zewnętrzne, w tym jeden zadaszony, gdzie nasi artyści zmagali się z pędzlem i płótnem. Nikogo nie ominęła wena, a niektórzy z nas stworzyli kilka, a nawet kilkanaście prac.

W trakcie pleneru dokonano uroczystego wręczenia odznak stowarzyszenia nowym członkom tj.koleżance Grażynie Waryszak oraz koledze Mieczysławowi Bugnackiemu, a także wręczono nagrody i dyplomy z działań kulturalnych, w których uczestniczyli nasi twórcy i sympatycy. Ponadto podczas pleneru zorganizowano dwie wystawy zbiorowe, w tym 8 czerwca na terenie Sanatorium „Solinka” w Polańczyku nasz zarząd, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor – Ewy Mochnal, zorganizował całodzienną wystawę malarstwa w głównym holu obiektu. Na wystawie zaprezentowano ponad 50 prac, które powstały podczas jesiennego pleneru w 2019 roku oraz podczas czerwcowego wirtualnego pleneru plastycznego w 2020 roku. Zaprezentowano również osiem obrazów projektowych „Bieszczadzkie Opowieści – Między Niebem a Piekłem”. Wystawa cieszyła się dużą frekwencją i obejrzało ją ponad 300 osób.

Druga wystawa miała miejsce 12 czerwca 2021 roku na terenie Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie, gdzie miał miejsce uroczysty wernisaż podsumowujący plener plastyczny pt. „Wiosna w Bieszczadach”. Oprócz twórców w wystawie wzięli udział goście, w tym Pan Stanisław Drozd – kierownik muzeum, reprezentujący jednocześnie Dyrekcję Gminnego Ośrodka Kultury w Solinie z/s w Polańczyku oraz Rodzina Państwa Olejników, gospodarze i właściciele Pensjonatu „OSTOJA”. Każdy twórca otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w plenerze, a także upominki od Dyrektora GOK – m.in. przepiękne pamiątkowe albumy z atrakcjami Gminy Solina. My także obdarowaliśmy naszych gości wyjątkowymi prezentami w postaci naszych prac. Zarząd naszego stowarzyszenia przekazał na ręce Pana Stanisława Drozda łącznie jedenaście prac, w tym osiem obrazów projektowych „Bieszczadzkie Opowieści – Między Niebem a Piekłem”. Obrazy przedstawiają znane cerkwie z terenu Podkarpacia, a także anioły i diabły wzorowane na twórczości znanego bieszczadzkiego artysty Zdzisława Pękalskiego z Hoczwi. Dowiedzieliśmy się, że obrazy zagoszczą na stałe w jednej z sal Muzeum Kultury Bojków. W plenerze „Wiosna w Bieszczadach” wzięło udział 14 twórców i sympatyków naszego stowarzyszenia oraz sześć osób towarzyszących, tj.: Krystyna i Marian Bileńki z Zaczernia, Regina i Ryszard Pozdrowicz z Nowego Tomyśla, Barbara i Janusz Zatorscy ze Szczecina, Bożena i Kazimierz Nester z Polkowic, Barbara i Józef Chmiel z Imielina, Urszula i Arkadiusz Konaszewscy z Częstochowy, Małgorzata i Krzysztof Szala z Tychów, Danuta Rasińska z Wołomina, Gabriela Czarnecka z Wołomina, Grażyna Waryszak z Gliwic, Daniela Żmuda z Polkowic, Ewa Bartkowiak z Polkowic i Mieczysław Bugnacki z Małkini Górnej.