W dniach od 2 do 12 października 2019 roku Zarząd Silesia Tak art zorganizował w Polańczyku Ogólnopolski Plener Plastyczny zatytułowany „Jesień w Bieszczadach”. Miejscem artystycznego spotkania był Pensjonat „Ostoja” położony na malowniczym wzgórzu „Osiedla na Górce”. W trakcie dziesięciodniowego pobytu twórcy zwiedzili ciekawe miejsca, tj. pracownię rzeźbiarską Zdzisława Pękalskiego w Hoczwi, po której oprowadziła ich żona artysty pani Maria Pękalska, Myczkowce, gdzie obejrzeli „Ogród Biblijny” oraz park miniatur, w którym znajdują się repliki cerkwi z pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji. Plenerowicze podczas pobytu zaliczyli kilka tras turystycznych w pieszych wędrówkach po bezdrożach…niekiedy pokonując górskie potoki po śliskich kamieniach. Za wytrwałość była nagroda w postaci pięknych krajobrazów i niespodziewany dla wszystkich powrotny rejs statkiem z Soliny na cypel w Polańczyku. Codziennie humory dopisywały, a jednogarnkowa kuchnia zapewniała wszystkim smaczne potrawy dające energię do pracy twórczej i…wieczornych wizyt na koncertach bieszczadzkich ballad u „Zakapiora”.

W plenerze „Jesień w Bieszczadach” wzięło udział 15 twórców i sympatyków naszego stowarzyszenia oraz trzy osoby towarzyszące, tj.: Barbara i Janusz Zatorscy oraz Bożena Kasprzak ze Szczecina, Elżbieta Buganik i Irena Maciuszek z Gromadki, Bożena Nester z Polkowic, Grażyna Mitoraj z Mikołowa, Maria Brzostek z Mragowa, Roberta Marcinkowska z Gniezna, Ewa Kowalczyk z Żor, Barbara Zientara-Chmiel z Józefem Chmielem z Imielina, Urszula i Arkadiusz Konaszewscy z Częstochowy, Andrzej Szymerowski z Zielonej Góry, Sylwester Jach z Kielc i Małgorzata z Krzysztofem Szala z Tychów. W dniu 11 października 2019 roku w Punkcie Informacji Turystycznej w sercu Polańczyka miał miejsce uroczysty wernisaż podsumowujący plener plastyczny „Jesień w Bieszczadach”.

Oprócz twórców na otwarcie wystawy przybyli dostojni goście w osobach: Pan Krzysztof Pecka – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Solinie z/s w Polańczyku, Pan Stanisław Drozd – Kierownik Muzeum Bojków w Myczkowie, Pani Maria Pękalska – żona słynnego bieszczadzkiego rzeźbiarza i poety Zdzisława Pękalskiego oraz Rodzina Państwa Olejnik – naszych Gospodarzy. Każdy twórca otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w plenerze, a także upominki od Dyrektora GOK – m.in. przepiękne pamiątkowe albumy z atrakcjami Gminy Solina. My także obdarowaliśmy naszych wyjątkowych gości prezentami w postaci naszych prac. Gospodarze zaprosili nas w przyszłym roku w czerwcu, kiedy będą dłuższe i cieplejsze dni. Mamy nadzieję, że skorzystamy z tego zaproszenia i przeżyjemy kolejną bieszczadzką przygodę.